Loading...

Na škodu veci sme sa odnaučili vnímať resp. komunikovať so svojim telom. Nenačúvame mu, keď sa cítime fit, nie sme s ním spojení v našich myšlienkach ani keď ono sa nám prihovára už svojou rečou – pocitmi, pichaním, bolesťou... Jednou z možností porozumieť ako telo pracuje na báze svojej energie, je spoznať jej neustále sa opakujúci striedavý orgánový rytmus/biorytmus. Ten sa označuje ako orgánové hodiny.

Meniaci sa tok energie v ľudskom tele spoznala už tradičná čínska medicína (TČM). Podľa nej životná energia prúdi po akupunktúrnych dráhach nazývaných tiež meridiány. Tie prebiehajú vnútri tela a tvoria logicky prepojenú sieť, v ktorej prúdia energie od orgánu k orgánu. V rámci tzv. orgánových hodín TČM rozdelila 24 hodinový denný cyklus na 12 častí (t.j. 12 hlavných orgánov), kde každej časti pridelila dve hodiny. 12 orgánov je spojených do 6-tich dvojíc, pričom každá dvojica je tvorená jedným jinovým (plným) a jedným jangovým (dutým) orgánom (napr. pečeň – jinový orgán, žlčník – jangový orgán). Tým sa tieto orgány vzájomne ovplyvňujú silou jin – jang.

Alt

V rámci 24 hodinového cyklu sa každý z 12-tich orgánov dostane raz na dve hodiny do aktívnej činnosti a o ďalších 12 hodín do útlmu, kedy vykazuje minimálnu činnosť. Nielen v poznaní tejto maximálnej a minimálnej energetickej hodnoty orgánov spočíva odkaz TČM v tzv. orgánových hodinách. Naše vnútorné biologické hodiny neriadia len vzostup a pokles výkonnosti počas dňa, ale ovplyvňujú aj aktivitu jednotlivých systémov a orgánov nášho tela v priebehu 24 hodín. Poznanie ako v organizme fungujú biologické hodiny je základná pomôcka pre pochopenie príčin choroby a možnosti jej liečby.

Treba si však uvedomiť, že biorytmus nie je konštantná veličina, a že energie párových orgánov sa medzi sebou prelínajú. Napriek tomu sú orgánové hodiny dobrým ukazovateľom vplyvu energie na organizmus. V tele nám tikajú bez ohľadu na naše potreby či emócie a ich ignorovaním si zarábame na rôzne zdravotné problémy.

Zmeny v aktivite orgánov majú význam pre rôzne druhy ľudských činností, vrátane liečby. Poznať ich aktívne a pasívne fáze umožňuje optimálnejšie nastoliť náš denný režim či podporiť našu fyzickú či psychickú výkonnosť. A ak chceme v rámci uzdravenia dosiahnuť maximálny účinok lieku či bylinkového čaju, nezabudnime ho konzumovať v aktívnej fáze chorého orgánu. 

A ako to funguje?

07.00 - 09.00 aktívny žalúdok / pasívny osrdcovník

Skončila doba odpočinku tela, stúpa psychická aktivita. Látková premena je najaktívnejšia, okolo 8. hodiny ráno je vo vrcholovej forme žalúdok - najvhodnejšia doba na príjem ľahko stráviteľného jedla. Komu myšlienka na jedlo ráno nerobí dobre, môže to znamenať potlačenie chuti do jedla z nedostatku času a stresu. Aby sa dobre naštartoval tráviaci/vstrebávací systém, je dobré konzumovať ovocie, ovocné šťavy a potraviny bohaté na vitamíny. Neodporúča sa ranná káva nakoľko príjem kofeínu tlmí stimuláciu kortizolu (hormónu, ktorý zvyšuje celkovú pohotovosť organizmu. Produkcia kortizolu vrcholí práve medzi 8 – 9. hodinou ráno). V súlade s biorytmom nie je vhodná ani konzumácia chladených nápojov či studená voda na umývanie sa. Tá telo môže oslabiť a unaviť. Kto užíva vitamíny alebo iné potravinové doplnky, majú najväčší účinok práve v tomto čase. Citlivá doba pre ľudí s chorým srdcom. 

09.00 – 11.00 aktívna slezina a pankreas / pasívny trojitý ohrievač

Túto časť dňa treba využiť maximálne, nakoľko naša psychická aktivita rýchlo narastá a ani väčšiu pracovnú záťaž nevnímame ako unavujúcu. Optimálny čas na šálku kávy a zároveň jediná denná doba, kedy je telo schopné stráviť sladkosti bez vplyvu na  obezitu. Znižuje sa citlivosť na bolesť, čas vhodný na operačné zákroky.

11.00 – 13.00 aktívne srdce / pasívny žlčník

Maximálna činnosť srdca, krvný tlak i pulz je najvyšší. Psychická i fyzická výkonnosť slabne okolo 13. hodiny. Veľa jedla a navyše ťažko stráviteľného, ktoré práve v tomto čase veľa ľudí konzumuje, nás pripravuje o veľa energie.  Následkom je mierna únava, naša myseľ i telo sú v útlme. Duševnú i fyzickú aktivitu treba zmierniť. Nie sú vhodné dôležité pracovné rokovania.

13.00 – 15. 00 aktívne tenké črevo / pasívna pečeň

Tenké črevo na plné obrátky spracúva živiny zo skonzumovanej potravy. Telo si žiada siestu ako dôsledok prechodného poklesu výkonnosti. Pracovný stres, práca pod tlakom – to všetko narúša trávenie. Obedňajší spánok, čerstvý vzduch či dychové cvičenia môžu telo opäť naštartovať prílivom novej energie. Pečeň je v spiacom režime, čo môže mať vplyv na ľudí, ktorých energia pečene je oslabená. Títo pociťujú ospalosť.

15.00 – 17.00 aktívny močový mechúr / pasívne pľúca

Vhodné piť dostatok tekutín, aktivita močového mechúra má dobrý vplyv na ich vylučovanie. Okolo 16. hodiny dosahujeme druhý výkonnostný vrchol, telo vie podať dobrý fyzický výkon. Najvhodnejšia doba pre športové aktivity, svalstvo pracuje o 30 percent lepšie ako doobeda. Na vrchole sú i naše komunikačné schopnosti, čas na duševnú prácu či štúdium. Okolo 17. hodiny je najaktívnejší čuch a chuť, tráviaci systém je schopný stráviť i výdatnejšie jedlo. Väčšia citlivosť na bolesť, no lieky proti bolesti účinkujú efektívnejšie. Vhodný čas na užitie detoxikačných prípravkov, ktoré podporujú vylučovanie škodlivých látok z tela.

17.00 – 19.00 aktívne obličky / pasívne hrubé črevo

Obličky zaznamenávajú maximum svojej činnosti, preto sú schopné prijať dostatok tekutín nie však také, ktoré im škodia – káva, alkohol, sladké minerálky a pod.. V tejto dobe na ne negatívne pôsobí chlad, mráz aj stres.  Okolo 18. hodiny má telo najvyššiu športovú výkonnosť.

19.00 – 21.00 aktívny osrdcovník / pasívny žalúdok

Telo je značne citlivé a vnímavé. Vhodné je užívať lieky, bylinné prípravky, mazať boľavé miesta rôznymi masťami  a pod. Zvýšená je aj psychická vnímavosť – doba vhodná na štúdium, čítanie, návštevy kultúrnych podujatí a i. Pasívny žalúdok nabáda k obmedzeniu jedla, čo platí najmä pre ľudí, ktorých trávenie nie je v poriadku. Navyše neskorú večeru žalúdok pomalšie trávi.

21.00 – 23.00 aktívny trojitý ohrievač / pasívna slezina a pankreas

Trojitý ohrievač (čínska medicína, neviditeľný orgán) sa v našom tele stará o reguláciu tepla,  rozvádza základnú životnú energiu do jednotlivých orgánov. Telo sa pripravuje na spánok. Mali by sa robiť len veci príjemné, ktoré nás bavia, napĺňajú, vzrušujú. Je chybou pred spánkom riešiť vážne veci, mať v hlave obavy a starosti. Čas vhodný na relax a meditáciu, nie však na príjem potravy. Slezina potrebuje pokoj na regeneráciu, nie je vhodné jej v tom brániť známymi „stimulátormi“  (káva, alkohol, nikotín, čokoláda a i.). Skonzumované jedlo už telo ťažko spracováva, čo sa negatívne prejaví na  našej postave.

23.00 – 01.00 aktívny žlčník / pasívne srdce

O 23. hodine je najvyšší čas ísť spať, keďže spánok pred polnocou je najvýdatnejší. Nastáva najväčší útlm duševných schopností. Žlčník vo svojej maximálnej aktivite sa nepríjemne prihovára ľuďom, ktorí s ním majú potiaže a to v podobe záchvatu, pichaní, či proste bolesťou. Ľudia, ktorí nemôžu v tejto dobe spať alebo sa často budia by mali tento fakt vnímať ako určitý signál tela a začať venovať pozornosť práve svojmu žlčníku. Srdce zaznamenáva minimálnu činnosť, čo je signál, že telo je v útlme. 

01.00 – 03.00 aktívna pečeň / pasívne tenké črevo

Pečeň najlepšie očisťuje organizmus, v tele prebieha detoxikácia z celého dňa. Zníži sa krvný tlak, mozog je menej okysličený, telo zaznamenáva najväčší útlm. Za volantom hrozí mikrospánok. Štúdium či iná psychická námaha je menej efektívna, preto sa neodporúčajú cigarety, káva či iné stimulačné prostriedky na zvýšenie pozornosti. Telu škodí konzumácia alkoholu i jedla – hlavne tučných a mastných pokrmov nakoľko tenké črevo zodpovedné za časť trávenia a vstrebávania živín je v spiacom režime.

03.00 – 05.00 aktívne pľúca / pasívny močový mechúr

Aktívna činnosť pľúc spôsobuje zlý spánok ľuďom chorým na priedušky a dýchacie cesty, obzvlášť  astmatikom i fajčiarom. Vzniká pocit nedostatku vzduchu, tlak na hrudi, astmatické záchvaty apod. Mozog je stále v útlme. Preto sa v našom myslení vynára do popredia pocit úzkosti prepojený so strachom. Naše obavy a problémy sa nám zdajú byť závažnejšie, vnímame ich v inom svetle ako v skutočnosti sú. Ľudia s problémami močového mechúra chodia častejšie na toaletu. Ranná 3. hodina je takzvanou hodinou obratu. Organizmus sa pozvoľna začína pripravovať na aktivitu a výkon.

05.00 – 07.00 aktívne hrubé črevo / pasívne obličky

Telo sa začína prebúdzať. Krvný tlak stúpa, pulz je rýchlejší, telo aktívnejšie. Tento vzostup výkonnosti však pre chorý organizmus predstavuje značnú záťaž – to je dôvod, prečo sa chorí ľudia v týchto hodinách cítia značne zle. Hrubé črevo začína maximálne pracovať vďaka jeho aktívnym peristaltickým pohybom – najlepší čas na vyprázdňovanie. Obličky sú v čase svojho najväčšieho pracovného kľudu, preto nie je vhodné piť naraz veľa tekutín. 

A deň sa opäť začína